Každý z nás pozná ten nepríjemný pocit, keď jednoducho vieme, že na nás "niečo lezie." Či už ide o nachladnutie, chrípku, angínu alebo iné vírusové ochorenie, včasné rozpoznanie prvých príznakov je kľúčové pre rýchle a efektívne zotavenie. Ale čo keby sme mali možnosť zistiť, že naše telo nie je v poriadku ešte predtým, než sa prvé príznaky vôbec objavia? Elonga vám v tomto môže byť skvelým pomocníkom.
Ako to funguje?
Elonga meria variabilitu srdcového rytmu (HRV), ktorá odráža stav autonómneho nervového systému (ANS). Stav tohto systému sa následne odráža v jednotlivých výstupoch z merania – teda v hodnotách regenerácie, stresu a readiness. Výsledky tak reagujú v podstate na všetky podnety, ktoré zo svojho okolia denne dostávame – či už ide o stres, únavu alebo napríklad prichádzajúcu chorobu.
Práve preto pred vypuknutím choroby, ako je napríklad nachladnutie alebo chrípka, môže dôjsť k náhlym a neobvyklým zmenám v nameraných hodnotách. Tie sa môžu prejaviť nielen horšou regeneráciou alebo vyšším stresom, ale prekvapivo aj naopak, teda zlepšením týchto hodnôt. Ak nám teda regenerácia a stres opakovane kolíšu bez zjavnej príčiny, môže to signalizovať, že naše telo bojuje s infekciou – aj keď ešte necítime žiadne fyzické príznaky.
Príbehy zo života našich používateľov
Na základe skúseností našich používateľov sme sa často stretli s prípadmi, kedy neočakávané zhoršenie výsledkov (napríklad opakovaný pokles readiness pod 30) predpovedalo vypuknutie ochorenia. Ak sa nedarí nájsť bežnú príčinu zhoršenia, ako je napríklad horší spánok, zvýšený stres alebo väčšia fyzická námaha a pokles hodnôt pretrváva niekoľko dní po sebe, je veľmi pravdepodobné, že za zlými výsledkami je práve choroba.
Používatelia často zaznamenali dlhodobejší pokles readiness niekoľko dní pred prejavením fyzických príznakov choroby. Táto informácia im tak umožnila vopred upravit svoj denný režim, zařadiť viac oddychu a zabrániť tomu, aby choroba plne prepukla, prípadne výrazne skrátiť dobu jej trvania a rekonvalescencie.
Meranie počas choroby?
Počas akútnej fázy ochorenia – teda v momente, keď sú príznaky úplne zjavné – odporúčame meranie pomocou Elonga prerušiť. V tejto fáze totiž telo prechádza mnohými obrannými procesmi, ktoré môžu skresľovať výsledky merania a viesť k falošným výsledkom. Pozrite sa na Polyvagovú teóriu nižšie.
Prečo môžem počas choroby pozorovať aj lepšie výsledky?
V chvíľach, keď je váš organizmus napadnutý vírusom alebo infekciou, je potrebné počítať aj s možnosťou falošne pozitívnych výsledkov. Ide o vedecky popísaný jav nazývaný Polyvagová teória (podrobnejší popis v odbornom článku na PubMed), ktorý narúša dlhodobo zažitú predstavu o činnosti a vplyve autonómneho nervového systému na organizmus. Popisuje chvíľu, keď sa nervový systém správa nestandardne, a to práve v extrémnych situáciách, ktoré sú spojené s fyzickým vyčerpaním a zdravotným stavom. To výrazne ovplyvňuje výsledky merania, ktoré môžu ojedinele ukazovať zlepšenie (napríklad readiness nad 80), čo však neodpovedá bežnému stavu, a preto tieto výsledky nie je možné porovnávať so štandardnými hodnotami, keď je telo zdravé.
Ako vám Elonga pomôže po chorobe?
Akonáhle sa začnete zotavovať a príznaky choroby ustúpia, Elonga vám opäť poslúži ako skvelý nástroj na sledovanie návratu do bežného režimu. Monitoring nameraných hodnôt vám umožní zistiť, ako telo reaguje na zvyšovanie aktivity, a prípadne vás upozorní, ak by ste mali s návratom k bežnému režimu zvoliť opatrnejší prístup.
Hodnoty regenerácie aj stresu vás zároveň informujú o tom, aké aktivity vám prispievajú k plnému zotaveniu a akých sa naopak ešte na nejaký čas vyvarovať. Nejde pritom len o pohyb, ale aj napríklad o hladinu únavy, psychické zaťaženie, spánok a ďalšie faktory, ktoré rekonvalescenciu ovplyvňujú. Optimalizácia týchto faktorov môže viesť k rýchlejšiemu a bezpečnejšiemu zotaveniu bez rizika recidívy ochorenia.
Záverečné odporúčanie
Ak meriate neobvyklé výsledky, ktoré nesúvisia s žiadnym zjavnym faktorom, ako je pohybová aktivita, psychický stres, zmena životného štýlu a ďalšie, odporúčame zamyslieť sa nad možným začínajúcim ochorením. Objaví-li sa ďalšie zhoršenie nameraných hodnôt, je lepšie upravit denný režim, zvýšiť frekvenciu merania a sledovať, ako sa bude situácia vyvíjať. Aj keď je Elonga v tomto smere praktickým pomocníkom, nemáme v úmysle nahradiť odborné lekárske vyšetrenie. Ak máte zdravotné problémy, vždy je na mieste poradiť sa s lekárom.
Majte svoje zdravie pod kontrolou a buďte o krok napred pred chorobami s Elonga.